Včelaři ze Zlaté Olešnice

Stránky základní organizace ČSV ve Zlaté Olešnici

* Zprávy ze schůzí a akcí

Zájezd na Prosíčko

25.5.2008 se konal zájezd na Prosíčko k př. Fenclovi, více ZDE.

Dne 25.5.2008 se konal zájezd k příteli Fenclovi na Prosíčko a následně na včelín v CHKO Český Ráj. Přítel Fencl obhospodařuje cca 40 včelstev na těchto dvou stanovištích.

Program: setkání všech účastníků „Na Vrších“ ve Zlaté Olešnici dne 24.5.2008 v 8.30 hod.  Odjezd na Prosíčko  za Železný Brod v 9.00.   Zájezdu se zúčastnili také členové okolních organizací Velké Hamry, Bozkov a další.

Po příjezdu na Prosíčko nás čekalo vřelé uvítání s bohatým pohoštěním, návštěva včelína s odborným výkladem a tipy na zjednodušení práce se včelami, zlepšovací návrhy.  Následně začala přednáška   př. Jáče, který v úvodu vyzdvihl nutnost zachování počtu včelstev v ČR, resp. jejich  postupného navýšení.   Je třeba  účinně léčit kyselinou mravenčí, nezanedbávat pravidelná podzimní  léčení a v neposlední řadě dbát na hygienu a čistotu nejen úlů, ale i okolí stanovišť a včelínů. Byly připomenuty také možné dotace z fondů EU na rozvoj včelařství a obnovu vybavení.

Po přednášce jsme se přesunuli do CHKO Český Ráj, kde nás př. Fencl provedl  lesní stezkou, která je známá svými  graffiti, vytvořenými do pískovcových kamenů  místním sochařem v letech 1925 až 1980. Celkový počet graffiti se blíží k číslu 100 a některé nejsou ani dostupné prostému člověku a jsou zarostlé mechem. Fotogalerie ZDE.

Stezkou jsme došli až ke včelínu, který se nachází uprostřed panenské přírody.  Ihned při našem příchodu nás uvítaly dva roje, visící na okolních stromech a  čilá aktivita ve všech úlech, kterých zde má př. Fencl na 20. Po ukázkách vybavení a práce  jsme se přesunuli zpět  do Zlaté Olešnice – restaurace „V údolí“. Po obědě následovala druhá část přednášky a následně diskuse o problémech včelaření, podpoře ze strany obcí, krajů a EU. Byly opět vyzdviženy problémy s cukrem na krmení, problémy zdražování všech vstupů do včelařství.

Zahájena bližší spolupráce s ČSV a připomenuta pozvánka na akci dne 7.6.2008 – „KURZ CHOVU MATEK“ s přítelem Moravcem na včelíně u přítele Šídy. Přátelé, neváhejte a přijďte.  Podpoříte nejen včelaře, ale i dobrou věc.
Žádné komentáře
 
Stránky, vytvořené s láskou a úctou k přírodě, včelám a přírodním zázrakům....