Včelaři ze Zlaté Olešnice

Stránky základní organizace ČSV ve Zlaté Olešnici

2008

31.října - po několika velmi deštivých a chladných dnech, kdy teplota dosahovala přes den max. 8 stupňů se dnes ukázalo sluníčko a teplota stoupá k 15 stupňům Celsia. Velmi příjemné počasí i pro včely, které toho využívají k proletům, letům pro vodu a vyprazdňování. I když fouká svěží JZ vítr, což jim ale nevadí. Stromy shodily téměř veškeré listy a připravily se na zimu.

14.října - počasí se začíná měnit. Listí padá velikým tempem ze stromů, zataženo, mlhavo, mrholení. Teploty jsou ale atále ještě příjemné....přes den kolem 14 stupňů. Včely připravujeme na první fumigaci. Očistíme podložky, připravíme mističky na pásky, ucpávky česen. Toho roku všechny stromy stačily vyčerpat chlorofyl z listů ještě před příchodem mrazíků.....

10.října - stále bez mrazíků, naopak. Slunečné až polojasné počasí s ranními teplotami kolem 9 stupňů a odpolední mezi 15 až 19 stupni. Slunce láká včely k proletům. Je vidět ještě sbíraný pyl. Stromy jsou již převážně žluté, některé již přišly o většinu svého hávu-listí. Příroda pomalu usíná do podzimu a zimy roku 2008/9. Včelstva jsou nakrmena, připravena.

23.září - počasí je velmi nepříjemné. Ranní nízké teploty téměř znemožňují dokončení krmení opozdilcům. Veškerá včelstva by měla být nakrmena a připravena na zimu. Taktéž příroda se pomalu připravuje, naštěstí prozatím bez mrazíků. První stromy se barví do žluta, červena. Dokvétají poslední rostliny.

6. září - dnes jsme pravděpodobně zažili jeden z posledních horkých a dusných dnů. Teplota se vyšplhala ke 30 stupňům ve stínu. Po dešti ani památky. Včely paběrkují ze vřesu a třezalky. Připravují se na zimu, staví můstky, víčkují cukerné zásoby. Každý dobrý včelař má již nakrmeno....,min. 18kg na včelstvo. Dozrávají jablka, hrušky, černý jeřáb.

1.září - Poslední dekáda srpna a první dny září jsou nadprůměrně teplé a suché. Objevují se občasné přeháňky, ale vláhový deficit je znatelný. Prameny, které tečou celý rok, letos jsou vyschlé. Sezona medná byla dle předběžných odhadů na 30 až 40%  normálního průměrného stavu. ZAčátek sezony byl výborný, ale záhy snůška skončila díky souhrám náhod a pak se již neobjevila. Nyní ještě dokvétá třezalka a kvete vřes. Žádné jiné rostliny v květu nepotkáme. Včely nosí pyl, nikoliv nektar. Pomalu se dokrmuje. Síla včel před zzimováním není moc dobrá....... Teploty v noci se stále pohybují mei 8 až 14 stupni a přes den 19 až 27 stupňů. Ráno ale již bývá rosa......

23.srpna - Polojasné až oblačné počasí s častými změnami - bouřky a lijáky. Rána jsou již chladná s teplotami mezi 5 až 8 stupni. Přes den při slunci ještě teplo, po západu slunce teplota rapidně klesá ke 12 až 13 stupňům.

8. srpna - Teplá dekáda. Stabilní počasí s jasnou až polojasnou oblohou a teplotami kolem 25 stupňů. Ani nyní se neobjevuje medovice...možná naštěstí. Včely sbírají jen trocha nektaru ze vřesu, třezalky a podzimních květin.

29. čevence - Pastva stále není, medovice také ne. Pomalu začínáme krmit. Počasí stále velmi proměnlivé

18. července - Léto zdá se býti poněkud prapodivné. Zdá se spíše jako aprílový žert. Střídají se dny horké s teplotou přes 28 stupňů a dny chladné  s teploto do 15 stupňů celsia. Včely mají málo pastvy, louky jsou prázdné, pro medovici není vhodné počasí.

3. července - Začíná chladné počasí. Přeháňky, přes den kolem 15 stupňů a v noci 10 stupňů. Časté bouřky. Včely nmají co sbírat, některé oddělky je třeba dokrmovat, aby nezahynuly hladem. Dokvétají louky, dokvétá lípa. Medovice na obzoru není......

12.června - po relativně teplých dnech, kdy ale snůška pokulhávala (jen cca 2 dny byl přínos) se dostavila opět studená vlna. Počasí se obrátilo do teplot 6 stupňů v noci a 14 stupňů přes den. Před tím ale někteří včelaři vytáčeli med. Není ho obecně mnoho...prozatím cca 10kg ze včelstva. Snůška byla a je ještě z malin a částečně z luk. fouký studený vítr a často prší.

7.června - dny jsou krásné, ale proměnlivé. Snůška prakticky není. Poičasí si s námi zahrává,  vítr, polojasno. Vše vysychá. Občas začínající medovici spláchne déšť. Lípa kvete, dokvétají kaštany. Včely začínají lenivět. Denní přínos je v řádech gramů, většinou ale mínusový díky plodování. Květová sezona prakticky skončila. Budeme čekat na možnou medovici a lehkou snůšku z malin.......

 26. května - opět se nám vrátilo teplo a dokonce mají přijít i tropické dny. Obloha je jasná až polojasná, občas na bouřku. Denní teploty se pohybují kolem 25 C a noční 10 až 14C. Opět se pomalu objevuje medovice - kapičky na listech zejména javoru.  Snůška je dobrá. Kvetou kaštany, začíná javor mléč, luční květy. Odkvetly jabloně i hrušky.  Přelarvování a chov matek, tvorba oddělků je v plném proudu. Někomu se daří a jiným ne.  Snůška pylu je průměrná, nejčastější barva je žlutá a sytě červená, až hnědá.

20.května - chladné počasí stále trvá. U úlů je relativní klid, sem tam včela vylétne pro vodu. Včely staví a organizují. Odpařují sladinu, kterou nanosily  během dvou minulých teplých týdnů. Přes den max. 10 stupňů, v noci 3 až 5. Jabloně pomalu shazují okvětní lístky, slívy a švestky stále kvetou.  

 16. května - Přicházejí po 2 týdnech přeháňky. Na jednu stranu je to vemi potřebné, na druhou stranu přeruší snůšku. Krátká přestávka ale včelám, ani přírodě neuškodí...  Začínáme s přelarvováním  odchovem matek. Plemenný pateriál je mj. umístěn u př. Šídy ve Zlaté Olešnici. Teplota rapidně klesá, přes den kolem 10 stupňů a v noci max. 7

12. května - Probíhá mohutný rozvoj, hojnost pylu i nektaru. Vhodná příležitost pro  tvoření oddělků, nasazovány medníky.  Teplota přes den se pohybuje mezi 20 až 25 stupni. V noci kolem 10. Jabloně, hrušně a švestky začínaji otevírat svá okvětí.

4. května  - Počasí ze začíná umoudřovat a pravé jaro přichází. Akorát  začínají kvést třešně, včely hojně nosí pyl a začínají snášet nektar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 
Stránky, vytvořené s láskou a úctou k přírodě, včelám a přírodním zázrakům....